GERİ DÖNÜŞÜM

GERİ DÖNÜŞÜM NEDİR?

Tüketilen atıklardan, değerlendirilebilen atıkların çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denilmektedir.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN YARARLARI NELERDİR?

Doğal kaynakların korunmasını ve enerji tasarrufunu sağlar:  Kullanılmış ve değerlendirilebilir atıkların birer hammadde kaynağı olarak yeniden kullanılması yeni bir kaynağın kullanımını engeller. Yeni bir kaynağın kullanılmaması enerji tasarrufunu da beraberinde getirir. Dünya nüfusunun ve tüketimin artması ile her geçen gün doğal kaynak kullanımı artmakta olup kaynaklarımız azalmaktadır. Doğal kaynaklarımızın korunabilmesi için ikincil hammadde kullanımına önem vermeliyiz.

Atık miktarında azaltma sağlar: Geri dönüşüm ile birlikte çöplüklere daha az atık gider ve buna ek olarak bu atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır, bu da daha  az çöp alanı ve daha az enerji ihtiyacı demektir.

Ekonomik iyileşme sağlar: Yararlı olabilecek atık maddelerin yeniden kullanıma sunulması, hammadde tüketiminin azalmasını sağlar. Geri dönüşüm ile yeni iş fırsatlarının önü açılır ve istihdam sağlanmış olur. Ayrıca atık malzemelerden üretim sağlanacağı için, ülkelerden ithal edilecek malzemelere duyulan ihtiyaç da azalacaktır. Böylelikle döviz kaybının da önüne geçilir.

Çevrenin kirlenmesini önler: İnsanların ve diğer canlıların sağlığına zarar verecek çöp atıklarına engel olunur. Böylelikle çevre kirliliği önlenir ve daha yaşanası bir dünya hayali gerçekleşir.

 


Bize Ulaşın
+90236 214 0419 info@pasaoglumetal.com Muradiye OSB İnönü Mah. 28. Sok. No:18 MANİSA TURKEY

Bizi Takip Edin
/pasaoglumetal